SS4R7M063ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SS4R7M063ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Pitch :
2.5mm
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Ripple Current :
33mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22.59Ohm @ 120Hz
Tan Delta :
0.1
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
33mA @ 120Hz
Diameter :
6mm
Voltage - Rated DC :
63V
Lead Pitch :
2.4892mm
Capacitance :
4.7μF
Ripple Current @ High Frequency :
37.95mA @ 1kHz
Life (Hours) :
1000 hours
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Termination :
Radial
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Aluminium
Package / Case :
Radial, Can
Leakage Current :
0.003mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height :
7mm
ECCN Code :
EAR99
Series :
SS
Polarization :
Polar
Datasheets
SS4R7M063ST
Cornell Dubilier Electronics SS4R7M063ST
SS 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 33mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can