SS4-40-3.00-L-D-K-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SS4-40-3.00-L-D-K-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN SOCKET 80POS SMD GOLD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
80
Depth :
4.35mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
1.3A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Length :
19.54mm
Housing Color :
Black
Max Operating Temperature :
125°C
Filter Feature :
No
Max Current Rating :
1.3A
REACH SVHC :
No SVHC
Additional Feature :
RoHS Compliant
Plating Thickness :
10μin
Gender :
Receptacle
Stack Height (Mating) :
4mm 4.5mm 5.5mm
Series :
Razor Beam™ SS4
Rated Current (Signal) :
1.6A
Radiation Hardening :
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Reliability :
COMMERCIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Reference Standard :
UL
Connector Type :
Socket, Outer Shroud Contacts
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Mixed Contacts :
Height Above Board :
0.112 2.85mm
Total Number of Contacts :
80
Mounting Type :
Surface Mount
MIL Conformance :
Termination :
Solder
JESD-609 Code :
e3
Orientation :
Straight
Contact Material :
Bronze
Housing Material :
Polymer
Factory Lead Time :
3 Weeks
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Feature :
Pick and Place
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Body Breadth :
0.171 inch
Contact Finish :
Gold
DIN Conformance :
Number of Rows :
2
Pitch :
0.016 0.40mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pbfree Code :
yes
Number of Conductors :
ONE
Samtec, Inc. SS4-40-3.00-L-D-K-TR
Socket, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 80 Positions Razor Beam™ SS4 Gold Solder Bronze
SS4-40-3.00-L-D-K-TR Overview
SS4-40-3.00-L-D-K-TR Features
Razor Beam™ SS4 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C