SS2H10-E3/5BT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SS2H10-E3/5BT
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO214AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
C BEND
Mounting Type :
Surface Mount
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
75A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 100V
Mount :
Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
790mV @ 2A
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Number of Terminations :
2
Published :
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS, LOW LEAKAGE CURRENT
Base Part Number :
SS2H10
Factory Lead Time :
11 Weeks
Forward Voltage :
790mV
Lead Free :
Lead Free
Number of Phases :
1
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Diode Element Material :
SILICON
Peak Non-Repetitive Surge Current :
75A
ECCN Code :
EAR99
Element Configuration :
Single
Average Rectified Current :
2A
Peak Reverse Current :
10μA
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Application :
EFFICIENCY
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
2
Number of Pins :
Number of Elements :
1
Output Current-Max :
2A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Forward Current :
2A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Schottky
Pbfree Code :
yes
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Datasheets
SS2H10-E3/5BT
Vishay SS2H10-E3/5BT
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 790mV @ 2A -65°C~175°C 10μA @ 100V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-214AA, SMB Surface Mount
SS2H10-E3/5BT Overview
For this device, the average rectified current is 2A volts.In this case, forward current can reach 2A.2A represents the maximum output current.Based on the data chart, the peak reverse is 10μA.
SS2H10-E3/5BT Features
an average rectified current of 2A volts
2A is the maximum value
the peak reverse is 10μA
SS2H10-E3/5BT Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
SS2H10-E3/5BT applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB