SS10P6HM3/87A
Mfr.Part #
SS10P6HM3/87A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 7A TO277A
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Number of Phases :
1
Diode Element Material :
SILICON
Radiation Hardening :
No
Forward Current :
10A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
60V
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
Element Configuration :
Common Anode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
550mV @ 7A
Max Reverse Leakage Current :
150μA
Base Part Number :
SS10P6
HTS Code :
Diode Type :
Schottky
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Max Reverse Voltage (DC) :
60V
Max Operating Temperature :
150°C
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Output Current-Max :
7A
Number of Pins :
3
Pin Count :
3
Forward Voltage :
670mV
Application :
EFFICIENCY
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150μA @ 60V
Max Surge Current :
280A
Terminal Position :
Dual
Average Rectified Current :
7A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series :
eSMP®
Peak Reverse Current :
150μA
Case Connection :
CATHODE
Number of Terminations :
Peak Non-Repetitive Surge Current :
280A
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Number of Elements :
EAR99
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Terminal Form :
Flat
JESD-609 Code :
e3
Published :
JEDEC-95 Code :
TO-277A
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
SS10P6HM3/87A
Vishay SS10P6HM3/87A
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 550mV @ 7A -55°C~150°C 150μA @ 60V 3-Termination Tape & Reel (TR) TO-277, 3-PowerDFN Surface Mount
SS10P6HM3/87A Overview
This device produces a maximal reverse leakage current of 150μA volts.There is an average rectified current of 7A volts for this device.The allowable value of forward current reaches 10A.280A is the maximum value of surge current that can be used.In terms of output current, 7A is the maximum value.In the datasheets, the peak reverse is 150μA, as indicated by the data chart.
SS10P6HM3/87A Features
a maximal reverse leakage current of 150μA volts
an average rectified current of 7A volts
7A is the maximum value
the peak reverse is 150μA
SS10P6HM3/87A Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
SS10P6HM3/87A applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB