SS10P5HM3/86A
Mfr.Part #
SS10P5HM3/86A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 7A TO277A
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
550mV @ 7A
Diode Element Material :
SILICON
Max Operating Temperature :
150°C
Case Connection :
CATHODE
JEDEC-95 Code :
TO-277A
Number of Terminations :
3
Radiation Hardening :
No
Peak Non-Repetitive Surge Current :
280A
Terminal Position :
Dual
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Common Anode
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
50V
Mount :
Surface Mount
Max Surge Current :
280A
Number of Pins :
3
Number of Elements :
1
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Series :
eSMP®
Diode Type :
Schottky
Output Current-Max :
7A
ECCN Code :
EAR99
Forward Current :
10A
Max Reverse Voltage (DC) :
50V
Terminal Form :
Flat
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150μA @ 50V
Max Reverse Leakage Current :
150μA
Application :
EFFICIENCY
Peak Reverse Current :
150μA
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
e3
Published :
Pin Count :
HTS Code :
Number of Phases :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
SS10P5
Average Rectified Current :
7A
Datasheets
SS10P5HM3/86A
Vishay SS10P5HM3/86A
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 550mV @ 7A -55°C~150°C 150μA @ 50V 3-Termination Tape & Reel (TR) TO-277, 3-PowerDFN Surface Mount
SS10P5HM3/86A Overview
A reverse leakage current of 150μA volts can be generated by this device.A rectified current of 7A volts is averaged for this device.A value of 10A is the maximum forward current that can be allowed.280A is the maximum value of surge current.Phase diode rectifier is possible to produce a maximum output current by setting the output current to 7A.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 150μA.
SS10P5HM3/86A Features
a maximal reverse leakage current of 150μA volts
an average rectified current of 7A volts
7A is the maximum value
the peak reverse is 150μA
SS10P5HM3/86A Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
SS10P5HM3/86A applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB