SS-106-T-1B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SS-106-T-1B
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
SOCKET STRIPS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Mixed Contacts :
No
Body/Shell Style :
Socket
Contact Resistance :
10MOhm
Number of Contacts :
6
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
Straight
Filter Feature :
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Solder
Max Current Rating :
1A
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Number of Rows :
1
Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
125°C
MIL Conformance :
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
3 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pitch :
2.54mm