SR3100-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SR3100-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A DO-27
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Configuration :
Single
RoHS :
Details
Product :
Schottky Rectifiers
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 μA @ 100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
810 mV @ 3 A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Minimum Operating Temperature :
- 50 C
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Packaging :
Ammo Pack
Vf - Forward Voltage :
810 mV
Product Status :
Active
Brand :
Mounting Style :
Through Hole
Technology :
Si
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Operating Temperature - Junction :
-50°C ~ 150°C
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Package :
Tape and Box (TB)
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Mounting Type :
Through Hole
Supplier Device Package :
DO-27
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series :
Diode Type :
Schottky
Capacitance @ Vr, F :
250pF @ 4V, 1MHz
Datasheets
SR3100-HF
Comchip Technology SR3100-HF
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 810 mV @ 3 A -50°C ~ 150°C 500 μA @ 100 V Ammo Pack DO-201AA, DO-27, Axial Through Hole