SR010HR1G
Mfr.Part #
SR010HR1G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 500MA DO204
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
850mV @ 500mA
Current - Average Rectified (Io) :
500mA
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F :
65pF @ 4V 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
SR010HR1G
Taiwan Semiconductor SR010HR1G
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 850mV @ 500mA -55°C~150°C 100μA @ 100V Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
SR010HR1G Overview
SR010HR1G Features
SR010HR1G Applications
There are a lot of Taiwan Semiconductor Corporation
SR010HR1G applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB