SQM48T25025-NAB0
Mfr.Part #
SQM48T25025-NAB0
Manufacturer
Bel Power Solutions
Package / Case
8-DIP Module, 1/8 Brick
Description
DC DC CONVERTER 2.5V 63W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Pbfree Code :
No
Type :
Isolated Module
Terminal Finish :
TIN LEAD OVER NICKEL
Control Features :
Enable, Active Low
JESD-609 Code :
e0
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
2.30Lx0.90W x 0.33 H 58.4mmx22.8mmx8.5mm
Packaging :
Bulk
Number of Outputs :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
8
Number of Terminations :
8
Power (Watts) :
63W
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Package / Case :
8-DIP Module, 1/8 Brick
Qualification Status :
Not Qualified
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Current - Output (Max) :
25A
Trim/Adjustable Output :
yes
Efficiency :
85.5%
Terminal Position :
Dual
JESD-30 Code :
R-XDMA-P8
Terminal Form :
PIN/PEG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
SemiQ™ SQM48
Total Power Output-Max :
62.5W
Voltage - Isolation :
2kV
Output Voltage :
2.5V
Voltage - Input (Min) :
36V
Applications :
ITE (Commercial)
Number of Functions :
1
Input Voltage-Nom :
48V
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Output 1 :
2.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Datasheets
SQM48T25025-NAB0
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH