SQCSVA1R2BATME
Mfr.Part #
SQCSVA1R2BATME
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
0.762mm
Length :
1.6mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
STANDARDS: MIL-PRF-123, MIL-PRF-55681
Width :
0.813mm
Capacitance :
1.2pF
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
EAR99
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated :
250V
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Positive Tolerance :
8.3333%