SQCSVA101JATME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SQCSVA101JATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER ULTRA Q
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
813μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
762μm
Voltage - Rated DC :
250V
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Dielectric Material :
Ceramic
Dielectric :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
5%
Number of Pins :
2
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Length :
1.6mm
Capacitance :
100pF
Multilayer :
yes
Width :
813μm
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Terminations :
2
Datasheets
SQCSVA101JATME
0603 Ceramic Capacitor 30ppm Cel ppm C 5% 100pF 250V