SQCFVA241JAT1A
Mfr.Part #
SQCFVA241JAT1A
Description
CAP CER ULTRA Q
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
2
Multilayer :
yes
Capacitance :
240pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Pins :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Length :
2.01mm
Voltage - Rated DC :
250V
Depth :
1.24mm
Tolerance :
5%
Dielectric :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.24mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
1.14mm
Datasheets
SQCFVA241JAT1A
0805 Ceramic Capacitor 30ppm Cel ppm C 5% 240pF 250V