SQCBEM471KA1ME
Mfr.Part #
SQCBEM471KA1ME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 150V 1111
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Capacitance :
470pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
762μm
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Depth :
2.79mm
Voltage - Rated DC :
150V
Feature :
High Q, Low Loss
Series :
SQ
Temperature Coefficient :
M
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
2.5908mm
Datasheets
SQCBEM471KA1ME
KYOCERA AVX SQCBEM471KA1ME
SQ 470pF Ceramic Capacitor ±10% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
SQCBEM471KA1ME Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is M.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 150V.
SQCBEM471KA1ME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V