SQCBEA561JATME
Mfr.Part #
SQCBEA561JATME
Description
CAP CER 560PF 150V 1111
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
A
Termination :
SMD/SMT
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
2.79mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Feature :
High Q, Low Loss
Series :
SQ
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
762μm
Thickness :
2.5908mm
Capacitance :
560pF
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Voltage - Rated DC :
150V