SQCBEA102GATME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SQCBEA102GATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER ULTRA Q
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
70.9mm
Capacitance :
1nF
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
150V
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
A
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Length :
2.79mm
Tolerance :
2%
Packing Method :
TR, 7 INCH
Depth :
2.79mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
150V
Mounting Feature :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Height :
1.676mm
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Surface Mount :
yes
Multilayer :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
SQCBEA102GATME
Ceramic Ceramic Capacitor 30ppm Cel ppm C 2% 1nF 150V