SQCB9M161GAJME
Mfr.Part #
SQCB9M161GAJME
Description
CAP CER 160PF 300V 1111
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
2.5908mm
Capacitance :
160pF
Feature :
High Q, Low Loss
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Depth :
2.79mm
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Voltage - Rated DC :
300V
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Temperature Coefficient :
M
Height :
762μm
Published :
Datasheets
SQCB9M161GAJME
KYOCERA AVX SQCB9M161GAJME
SQ 160pF Ceramic Capacitor ±2% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
SQCB9M161GAJME Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is M.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 300V.
SQCB9M161GAJME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 300V