SQCB9M121JATME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SQCB9M121JATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 120PF 300V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
2.5908mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
300V
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~175°C
JESD-609 Code :
e3
Published :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Tolerance :
±5%
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Series :
SQ
Depth :
2.79mm
Temperature Characteristics Code :
M
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
M
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Feature :
High Q, Low Loss
Capacitance :
120pF
Datasheets
SQCB9M121JATME
KYOCERA AVX SQCB9M121JATME
SQ 120pF Ceramic Capacitor ±5% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
SQCB9M121JATME Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is M.Ceramic capacitor runs on voltage of 300V - Rated DC.
SQCB9M121JATME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 300V