SQCB7M8R2CAJME
Mfr.Part #
SQCB7M8R2CAJME
Description
CAP CER 8.2PF 500V 1111
Stock
99
In Stock :
99
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
2
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
19 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
No
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.25pF
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Multilayer :
yes
Published :
2011
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
8.2pF
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
500V
Operating Temperature :
-55°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
1111
Lead Free :
Contains Lead
SQ
Case Code (Metric) :
Depth :
2.79mm
Termination :
SMD/SMT
Height :
762μm
Thickness :
2.5908mm
Temperature Coefficient :
M
Datasheets
SQCB7M8R2CAJME
KYOCERA AVX SQCB7M8R2CAJME
SQ 8.2pF Ceramic Capacitor ±0.25pF M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)