SQCB7M2R7BAJME
Mfr.Part #
SQCB7M2R7BAJME
Description
CAP CER 2.7PF 500V 1111
Stock
789
In Stock :
789
SQ
Depth :
2.79mm
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
2
Capacitance :
2.7pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
15 Weeks
Pbfree Code :
No
Thickness :
2.5908mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
1210
HTS Code :
Temperature Coefficient :
M
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
762μm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Case Code (Metric) :
3225
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Published :
Tolerance :
±0.1pF
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
500V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
SQCB7M2R7BAJME
KYOCERA AVX SQCB7M2R7BAJME
SQ 2.7pF Ceramic Capacitor ±0.1pF M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
SQCB7M2R7BAJME Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.This coefficient equals M indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 500V allows it to function.
SQCB7M2R7BAJME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V