SQCB7M1R8CAJME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SQCB7M1R8CAJME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.8PF 500V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Radiation Hardening :
No
Weight :
15.989131mg
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
762μm
Temperature Coefficient :
M
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.25pF
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
No
Series :
SQ
Thickness :
2.5908mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated DC :
500V
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Published :
Capacitance :
1.8pF
Depth :
2.79mm