SQCB7M1R4BAJME
Mfr.Part #
SQCB7M1R4BAJME
Description
CAP CER 1.4PF 500V 1111
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
No
Multilayer :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Thickness :
2.5908mm
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Capacitance :
1.4pF
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Voltage - Rated DC :
500V
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Surface Mount, MLCC
Height :
762μm
Depth :
2.79mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Case Code (Imperial) :
Weight :
15.989131mg
Published :
Number of Terminations :
2
Series :
SQ
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
SQCB7M1R4BAJME
KYOCERA AVX SQCB7M1R4BAJME
SQ 1.4pF Ceramic Capacitor ±0.1pF M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
SQCB7M1R4BAJME Overview
Ceramic capacitor is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to M.A voltage of 500V is required to operate this capacitor.
SQCB7M1R4BAJME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V