SQCB7M110JAJME
Mfr.Part #
SQCB7M110JAJME
Description
CAP CER 11PF 500V 1111
Ceramic Capacitors
Weight :
15.989131mg
Radiation Hardening :
No
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
No
Depth :
2.79mm
Thickness :
2.5908mm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
500V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Capacitance :
11pF
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e0
1111 (2828 metric)
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
M
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
762μm
HTS Code :
Feature :
High Q, Low Loss
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
SQ
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
25 Weeks
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Datasheets
SQCB7M110JAJME
KYOCERA AVX SQCB7M110JAJME
SQ 11pF Ceramic Capacitor ±5% M 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
SQCB7M110JAJME Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is M.Powered by voltage of 500V, it can be operated with a voltage of rated DC.
SQCB7M110JAJME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V