SQCB7A560JAJME
Mfr.Part #
SQCB7A560JAJME
Description
CAP CER ULTRA Q
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
5%
Width :
2.79mm
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Multilayer :
yes
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
C0G
Min Operating Temperature :
-55°C
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
500V
Depth :
2.79mm
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Capacitance :
56pF
Size Code :
Height :
762μm
Length :
2.79mm
Lead Free :
Contains Lead
Dielectric :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
SQCB7A560JAJME
CERAMIC CAPACITOR Ceramic Capacitor 30ppm Cel ppm C 5% 56pF 500V