SQCB7A300GATME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SQCB7A300GATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 30PF 500V 1111
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
500V
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Height :
762μm
Tolerance :
±2%
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Thickness :
2.5908mm
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Depth :
2.79mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
A
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
High Q, Low Loss
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
30pF
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Series :
SQ
Dielectric :
C0G
Radiation Hardening :
No
Datasheets
SQCB7A300GATME
KYOCERA AVX SQCB7A300GATME
SQ 30pF Ceramic Capacitor ±2% A 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
SQCB7A300GATME Overview
A 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is A.This device can operate on voltage - Rated DC of 500V.
SQCB7A300GATME Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with A being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V