SQCB5C104MAJME\500
Mfr.Part #
SQCB5C104MAJME\500
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V 1111
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
High Q, Low Loss
Published :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Tolerance :
±20%
Series :
SQ
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Capacitance :
0.1μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
C
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
KYOCERA AVX SQCB5C104MAJME\500
SQ 0.1μF 50V Ceramic Capacitor ±20% C 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~175°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
SQCB5C104MAJME\500 Overview
Programs on this device are of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C being the highest temperature coefficient.
SQCB5C104MAJME\500 Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm