SQCB5A512JATME
Mfr.Part #
SQCB5A512JATME
Description
CAP CER ULTRA Q
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Reach Compliance Code :
Compliant
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
0.762mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Positive Tolerance :
5%
Size Code :
Operating Temperature (Max) :
125°C
Multilayer :
yes
Length :
2.79mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Capacitance :
0.0051μF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
Negative Tolerance :
5%
Width :
2.79mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
SQCB5A512JATME
CERAMIC CAPACITOR Ceramic Capacitor 30ppm Cel ppm C 0.0051muF