SQCB5A362JATME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SQCB5A362JATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER ULTRA Q
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature (Max) :
125°C
HTS Code :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Positive Tolerance :
5%
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Negative Tolerance :
5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
0.0036μF
Size Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Length :
2.79mm
Height :
1.676mm
Width :
2.79mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Datasheets
SQCB5A362JATME
CERAMIC CAPACITOR Ceramic Capacitor 30ppm Cel ppm C 0.0036muF