SQCAVM4R7BATME\500
Mfr.Part #
SQCAVM4R7BATME\500
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER ULTRA Q
Ceramic Capacitors
Series :
SQ
Tolerance :
±0.1pF
Capacitance :
4.7pF
Number of Pins :
2
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
M
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Case Code (Metric) :
Thickness :
558.8μm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Dielectric Material :
Ceramic
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Voltage - Rated DC :
250V
Height :
508μm
Thickness (Max) :
0.022 0.57mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
SQ 0505 1313Metric Ceramic Capacitor 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm M ±0.1pF 4.7pF