SQCAEM6R8BATME
Mfr.Part #
SQCAEM6R8BATME
Package / Case
Ceramic
Description
CAP CER ULTRA Q
Tape and Reel (TR)
Positive Tolerance :
1.4706%
Voltage - Rated DC :
150V
Max Operating Temperature :
175°C
Radiation Hardening :
No
Length :
1.4mm
Size Code :
Width :
35.6mm
Capacitance :
6.8pF
Negative Tolerance :
1.4706%
Min Operating Temperature :
-55°C
JESD-609 Code :
e3
Depth :
1.4mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
90ppm/Cel ppm/°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Ceramic
Height :
0.979mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
SQCAEM6R8BATME
Ceramic Ceramic Capacitor 90ppm Cel ppm C 6.8pF 150V