SQCAEM560GAJME\500
Mfr.Part #
SQCAEM560GAJME\500
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Description
CAP CER 56PF 150V 0505
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Voltage - Rated :
150V
Published :
Series :
SQ
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
56pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Temperature Coefficient :
M
Tolerance :
±2%
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Thickness (Max) :
0.022 0.57mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KYOCERA AVX SQCAEM560GAJME\500
SQ 56pF 150V Ceramic Capacitor ±2% M 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
SQCAEM560GAJME\500 Overview
A program's size/dimension is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm for this device.Its coefficient is M and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
SQCAEM560GAJME\500 Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm