SQCAEM1R8CAJME
Mfr.Part #
SQCAEM1R8CAJME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.8PF 150V 0505
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
1.8pF
Tolerance :
±0.25pF
Packing Method :
TR, 7 INCH
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size Code :
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
13 Weeks
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Thickness :
558.8μm
Thickness (Max) :
0.022 0.57mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Series :
SQ
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
M
Published :
Depth :
1.4mm
Height :
508μm
Voltage - Rated DC :
150V
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
SQCAEM1R8CAJME
KYOCERA AVX SQCAEM1R8CAJME
SQ 1.8pF Ceramic Capacitor ±0.25pF M 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
SQCAEM1R8CAJME Overview
Programs on this device are of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with M being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 150V Volts DC - Rated DC.
SQCAEM1R8CAJME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with M being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V