SQCAEM1R6CAJME\500
Mfr.Part #
SQCAEM1R6CAJME\500
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Description
CAP CER 1.6PF 150V 0505
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.022 0.57mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Capacitance :
1.6pF
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Series :
SQ
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
M
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated :
150V
Factory Lead Time :
15 Weeks
KYOCERA AVX SQCAEM1R6CAJME\500
SQ 1.6pF 150V Ceramic Capacitor ±0.25pF M 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
SQCAEM1R6CAJME\500 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.This coefficient equals M indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
SQCAEM1R6CAJME\500 Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm