SQCAEM1R0BAJME\500
Mfr.Part #
SQCAEM1R0BAJME\500
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1PF 150V 0505
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Thickness (Max) :
0.022 0.57mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Tolerance :
±0.1pF
Voltage - Rated :
150V
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
M
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1pF
Published :
Series :
SQ
KYOCERA AVX SQCAEM1R0BAJME\500
SQ 1pF 150V Ceramic Capacitor ±0.1pF M 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
SQCAEM1R0BAJME\500 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is M.
SQCAEM1R0BAJME\500 Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm