SQCAEM150GAJME\500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SQCAEM150GAJME\500
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 15PF 150V 0505
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
150V
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Tolerance :
±2%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Published :
Series :
SQ
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Temperature Coefficient :
M
Thickness (Max) :
0.022 0.57mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
15pF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
KYOCERA AVX SQCAEM150GAJME\500
SQ 15pF 150V Ceramic Capacitor ±2% M 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
SQCAEM150GAJME\500 Overview
Ceramic capacitor is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to M.
SQCAEM150GAJME\500 Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm