SQCAEA5R6BAJME
Mfr.Part #
SQCAEA5R6BAJME
Description
CAP CER 5.6PF 150V 0505
SQ
Size Code :
Capacitance :
5.6pF
Termination :
SMD/SMT
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Factory Lead Time :
19 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
558.8μm
0505 (1313 Metric)
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Published :
Radiation Hardening :
No
Height :
508μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±0.1pF
Temperature Characteristics Code :
A
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric :
C0G
Depth :
1.4mm
Voltage - Rated DC :
150V
Thickness (Max) :
0.022 0.57mm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
SQCAEA5R6BAJME
KYOCERA AVX SQCAEA5R6BAJME
SQ 5.6pF Ceramic Capacitor ±0.1pF A 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
SQCAEA5R6BAJME Overview
This device's program size/dimension is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 150V can be used for operation.
SQCAEA5R6BAJME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with A being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V