SQCAEA1R2BAJME
Mfr.Part #
SQCAEA1R2BAJME
Description
CAP CER 1.2PF 150V 0505
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Height :
508μm
Thickness :
558.8μm
Tolerance :
±0.1pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Number of Terminations :
2
Size Code :
Thickness (Max) :
0.022 0.57mm
Surface Mount, MLCC
Depth :
1.4mm
Temperature Coefficient :
A
Packing Method :
TR, 7 INCH
Capacitance :
1.2pF
Series :
SQ
Voltage - Rated DC :
150V