SQCAEA0R4BAJME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SQCAEA0R4BAJME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.4PF 150V 0505
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
A
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Thickness :
558.8μm
Depth :
1.4mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Dielectric :
C0G
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Packing Method :
TR, 7 INCH
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±0.1pF
Series :
SQ
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
A
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Capacitance :
0.4pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Voltage - Rated DC :
150V
Thickness (Max) :
0.022 0.57mm
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Published :
Height :
508μm
Size Code :
Datasheets
SQCAEA0R4BAJME
KYOCERA AVX SQCAEA0R4BAJME
SQ 0.4pF Ceramic Capacitor ±0.1pF A 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
SQCAEA0R4BAJME Overview
Ceramic capacitor is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to A.A voltage of 150V is required to operate this capacitor.
SQCAEA0R4BAJME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with A being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V