SQCAEA0R3BATME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SQCAEA0R3BATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.3PF 150V 0505
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
9 Weeks
Capacitance :
0.3pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Size Code :
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.022 0.57mm
Thickness :
558.8μm
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Temperature Coefficient :
A
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Series :
SQ
Depth :
1.4mm
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Height :
508μm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
150V
Tolerance :
±0.1pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
A
Datasheets
SQCAEA0R3BATME
KYOCERA AVX SQCAEA0R3BATME
SQ 0.3pF Ceramic Capacitor ±0.1pF A 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
SQCAEA0R3BATME Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.This coefficient equals A indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 150V allows it to function.
SQCAEA0R3BATME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with A being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 150V