SQCA5C202KAJ1A
Mfr.Part #
SQCA5C202KAJ1A
Description
CAP CER ULTRA Q
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Size Code :
Height :
0.979mm
Dielectric :
X7R
Operating Temperature (Min) :
-55°C
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
C
Operating Temperature (Max) :
125°C
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
10%
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
1.4mm
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
2nF
Length :
1.4mm
Datasheets
SQCA5C202KAJ1A
CERAMIC CAPACITOR Ceramic Capacitor 15% ppm C 10% 2nF 50V