SQCA5A561JATME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SQCA5A561JATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 50V 0505
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
SQ
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Depth :
1.4mm
Capacitance :
560pF
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Number of Pins :
2
Temperature Coefficient :
A
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Thickness :
558.8μm
Pbfree Code :
yes
Height :
0.979mm
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Size Code :
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.022 0.57mm
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Datasheets
SQCA5A561JATME
KYOCERA AVX SQCA5A561JATME
SQ 560pF Ceramic Capacitor ±5% A 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
SQCA5A561JATME Overview
This device's program size/dimension is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
SQCA5A561JATME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with A being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V