SQCA5A102JATME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SQCA5A102JATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V 0505
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
2
Series :
SQ
Thickness (Max) :
0.022 0.57mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Number of Terminations :
2
Width :
1.4mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric Material :
Ceramic
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Size Code :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Temperature Coefficient :
A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Capacitance :
1000pF
Dielectric :
C0G
Thickness :
558.8μm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Length :
1.4mm
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
508μm
Datasheets
SQCA5A102JATME
KYOCERA AVX SQCA5A102JATME
SQ 1000pF Ceramic Capacitor ±5% A 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)
SQCA5A102JATME Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is A.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
SQCA5A102JATME Features
a size/dimension of 0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
with A being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V