SQAC0806-5N5G-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SQAC0806-5N5G-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
5.5nH +/-2% Square Wound Coil
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Shielding :
Unshielded
DC Resistance (DCR) :
3.4mOhm Max
Q @ Freq :
60 @ 400MHz
Features :
Product Status :
Active
Frequency - Self Resonant :
4.9GHz
Height - Seated (Max) :
0.059 (1.50mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
Type :
Wirewound
Material - Core :
Air
Tolerance :
±2%
Inductance Frequency - Test :
400 MHz
Size / Dimension :
0.053 L x 0.072 W (1.35mm x 1.83mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Current - Saturation (Isat) :
Package / Case :
Nonstandard
Ratings :
Current Rating (Amps) :
2.9 A
Inductance :
5.5 nH
Series :
SQAC0806
Datasheets
SQAC0806-5N5G-RC
Allied Components International SQAC0806-5N5G-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD