SQ24T04120-NBB0
Mfr.Part #
SQ24T04120-NBB0
Manufacturer
Bel Power Solutions
Package / Case
8-DIP Module, 1/8 Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 48W
Product Category :
Type :
Isolated Module
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Input (Max) :
36V
Control Features :
Enable, Active Low
Voltage - Output 1 :
12V
Series :
SemiQ™ SQ24
Voltage - Input (Min) :
18V
Current - Output (Max) :
4A
Number of Outputs :
1
Voltage - Isolation :
2kV
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
2.30Lx0.90W x 0.27 H 58.4mmx22.9mmx7.0mm
Efficiency :
87%
Packaging :
Bulk
Applications :
ITE (Commercial)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
48W
Package / Case :
8-DIP Module, 1/8 Brick
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Datasheets
SQ24T04120-NBB0
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH