SPF080-1X10-998Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPF080-1X10-998Z
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Package / Case
SIP
Datasheet
Download
Description
CONN SOCKET SIP 10POS TIN-LEAD
Manufacturer :
Product Category :
IC Sockets
Insulation Material :
Polychlorinated
Number of Positions or Pins (Grid) :
10 (1 x 10)
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
Closed Frame
Orientation :
Straight
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Package / Case :
SIP
Mount :
Through Hole
Number of Positions :
10
Published :
Number of Rows :
1
Pitch :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Finish Thickness - Mating :
200.0μin 5.08μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated AC :
100V
Contact Finish - Mating :
Tin-Lead
Type :
Contact Plating :
Lead, Tin
Series :
SPF080-1x
Current Rating :
3A
Termination :
Pin
Length :
25.4mm
Contact Material :
Copper
Depth :
2.54mm