SPD42R-472M
Mfr.Part #
SPD42R-472M
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 4.7UH 900MA 45MOHM SMD
Stock
418
In Stock :
418
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Nonstandard
Factory Lead Time :
11 Weeks
Inductance :
4.7μH
Series :
SPD42R
Mount :
Surface Mount
Max DC Current :
900mA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
2.92mm
Weight :
850mg
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Current Rating :
900mA
Frequency - Self Resonant :
55MHz
DC Resistance (DCR) :
45mOhm Max
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.115 2.92mm
Published :
2012
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Test Frequency :
100kHz
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Case/Size Code :
1919
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Shielding :
yes
Size / Dimension :
0.185Lx0.185W 4.70mmx4.70mm
Type :
Wirewound
Material - Core :
Ferrite
Number of Functions :
1
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
SPD42R-472M
API Delevan SPD42R-472M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD