SPD2-480-1P0-R
Mfr.Part #
SPD2-480-1P0-R
Manufacturer
Littelfuse
Description
SPD MOD 1P+0 480VAC TYPE 1+2
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Number of Poles :
1
Voltage - Protection Level (VP) (2416) :
2.3kV
Mounting Type :
DIN Rail
Form :
Base + Module
Operating Temperature :
-40°C~80°C
Feature :
Remote Signaling Contacts, Thermally Protected
Current - Discharge (Nom) (8/20μS) :
20kA
Type :
Type 1, Type 2
Current - Short Circuit Rating (SCRR) :
200kA
Approval Agency :
CE, cURus, UL, VDE
Factory Lead Time :
19 Weeks
Voltage - Protection Rating (VPR) :
1.5kV
Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV) :
480VAC