SP6201EM5-L-2-85/TR
Mfr.Part #
SP6201EM5-L-2-85/TR
Manufacturer
MaxLinear
Package / Case
SOT-23-5
Datasheet
Download
Description
IC REG LIN 2.85V 200MA SOT23-5
Manufacturer :
MaxLinear
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Min Input Voltage :
2.5V
Terminal Position :
Dual
Current - Output :
200mA
Dropout Voltage :
320mV
Terminal Form :
Gull wing
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
5
Voltage - Output :
2.85V
Number of Pins :
5
Output Voltage 1 :
2.85V
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Polarity :
Positive
Number of Terminations :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Number of Outputs :
1
Output Voltage Accuracy :
2 %
Quiescent Current :
40μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
SOT-23-5
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
2.9mm
Packaging :
Tape and Reel
MaxLinear SP6201EM5-L-2-85/TR
PMIC 5 SOT-23-5
SP6201EM5-L-2-85/TR Overview
An Tape and Reel case is included with the delivery. There is a SOT-23-5 case with the integrated voltage regulator. There are 5 terminations on the battery regulator IC chip and each of them has its own function. There is an 200mAmp current output on this voltage regulator IC. It has a total of 5 pins on IC voltage regulator. In order to ensure prompt, adequate, and prompt performance, this regulator has 1 outputs in total. In terms of its dropout voltage, it is 10 volts. There are 5 pins on the chip. It operates in the 40μA Quiescent Current state. Utilize the regulator IC when the temperature is below 125°C. It is recommended that the chip be operated at a temperature no lower than -40°C operating temperature. According to its specs, this IC voltage regulator generally outputs 2.85V volts.
SP6201EM5-L-2-85/TR Features
320mV dropout voltage
The maximum operating temperature of -40°C