SP6201EM5-L-2-85
Mfr.Part #
SP6201EM5-L-2-85
Manufacturer
MaxLinear
Package / Case
SOT-23
Datasheet
Download
Description
IC REG LIN 2.85V 200MA SOT23-5
Manufacturer :
MaxLinear
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Pbfree Code :
yes
Number of Outputs :
1
REACH SVHC :
Unknown
Voltage Reference :
1.25V
Pin Count :
5
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Output Type :
FIXED
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
SOT-23
Nominal Output Voltage :
2.85V
Number of Terminations :
5
Dropout Voltage :
160mV
Output Voltage 1 :
2.85V
Number of Functions :
1
Terminal Form :
Gull wing
Min Supply Voltage :
2.5V
Surface Mount :
yes
Voltage - Output :
2.85V
Current - Output :
200mA
Max Supply Voltage :
6.5V
Max Input Voltage :
6V
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Pins :
Voltage :
2.85V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Input Voltage :
2.5V
Max Output Current :
200mA
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
78dB
ECCN Code :
EAR99
Max Output Voltage :
2.85V
Terminal Position :
Dual
Length :
2.9mm