SP6201EM5-L-1-5/TR
Mfr.Part #
SP6201EM5-L-1-5/TR
Manufacturer
MaxLinear
Package / Case
SOT-23
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.5V 200MA SOT23-5
Manufacturer :
MaxLinear
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
5
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Output :
1.5V
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
2.9mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Output Voltage :
1.5V
Pin Count :
5
Package / Case :
SOT-23
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Functions :
1
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Polarity :
Positive
Terminal Position :
Dual
Output Voltage 1 :
1.5V
Max Output Current :
200mA
Quiescent Current :
40μA
ECCN Code :
EAR99
Number of Outputs :
1
Max Input Voltage :
6V
Packaging :
Tape and Reel
Number of Pins :
Min Input Voltage :
2.5V
Current - Output :
200mA
Output Voltage Accuracy :
2 %
MaxLinear SP6201EM5-L-1-5/TR
PMIC 5 SOT-23
SP6201EM5-L-1-5/TR Overview
Tape and Reel cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in SOT-23 case. On the Linear IC itself, there are 5 terminations. There is a current output of 200mA from this regulator IC. There are a total of 5 pins on this board. There are 1 outputs total on this voltage regulator IC in order to ensure that prompt and sufficient performance is achieved. Chips have 5 pins. In order to meet the operation requirements, its maximal output current reaches 200mA. It operates in the 40μA Quiescent Current state. You should use the regulator IC when the temperature is below 125°C. It is not possible to operate the chip below -40°C operating temperature. The IC regulator can generally output 1.5V volts on a system basis.
SP6201EM5-L-1-5/TR Features
The maximum operating temperature of -40°C