SP1812-102G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SP1812-102G
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 1.58A 81 MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Nonstandard
Height :
3.4mm
Published :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Tolerance :
±2%
Current - Saturation :
2.06A
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Material - Core :
Ferrite
Depth :
3.4mm
Test Frequency :
1kHz
Current Rating :
1.58A
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
15 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Inductance :
1μH
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
No
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Size / Dimension :
0.189Lx0.134W 4.80mmx3.40mm
Max DC Current :
1.58A
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Resistance (DCR) :
81mOhm Max
Packing Method :
TR, 13 INCH
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Shielding :
yes
Series :
SP1812
Datasheets
SP1812-102G
API Delevan SP1812-102G
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD